2 Eylül 2011 Cuma

Damla… / Sabahattin Gencal


Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.”yaygın sözü arkadaşın önemini ve güçlü etkisini vurgulamak için söylenmiştir kuşkusuz. Bunun gibi “İnsan ne yemişse odur.” Sözü de beslenmenin önemini belirtmek için söylenmiştir. Bu sözlerden hareketle okumayla ilgili, internetten yararlanmayla ilgili bir kaç cümlecik de biz söyleyebilir miyiz. Örneğin “İnsan okuduklarından etkilenir.”, “İnternetten nasıl yararlandığını söyle boyunun ölçüsünü söyleyeyim.” gibi sözler söyleyebilir miyiz?

O kadar da uzun boylu değil. İnsan bu meçhul. Kendi kendimizi bile tanımak nerdeyse imkânsızken internetten faydalanma şekline göre bir insan hakkında nasıl hüküm verilebilir. Hüküm verilemezse de bir fikir, bir ip ucu elde edilebilir herhalde. Hakkımızda olumlu bir fikir edinilmişse kendimizi mutlu sayarız.

İnternetten nasıl yararlandığımı aşağı yukarı belirtmiş oluyorum. Açık deyişle internet  bir okyanussa oradan aldığımız da ancak bir damladır. İş odur ki bu damla okyanusun tüm özelliklerini taşımış olsun. Bunu vurgulamamın nedeni şudur: Çokları interneti bir çöplük okyanusu olarak görüyor. Bu sözde doğruluk payı yok değil. Bilgi kirlenmesi olduğu açık. Ama internette çok yararlı bilgiler de vardır. Önemli olan yararlı bilgileri bulmaktır. Ben, internette yararlı bilgileri bulduğumu söylemek istemiyorum; ama en azından yararlı olanı aramak için uğraşıyorum. Bu yararlı olabilir kanısına vardığım bilgi ve belgeleri Damla’da paylaşıyorum.

 Damla’daki paylaşımlar alıntı kurallarına ve yayın ilkelerine göre olmaktadır. Çoğu zaman da ilgili metinden belli kelime sayısını aşmayacak şekilde bir ya da birkaç paragraf alınmakta devamı için asıl metne bağlantı yapılmaktadır. Bu köprülerde, dolaylı olarak asıl metni yazanın reklamı olduğu gözükse de herhangi bir reklam yoktur. Aslında Damla’nın maddi konularla hiçbir ilgisi yoktur ve olmayacaktır da. İnternetteki bazı yazıların asıl kaynaklarına ulaşmak ya mümkün değil ya da çok zor. Çok yazı alıntının alıntısı gibi. Bazı yazılar herkes tarafından bilinen, yazılan cinstendir. Bunları aynen kullanabiliyoruz; ama diğer yazıları, alıntı kuralları çerçevesi dışında kullanmıyoruz. Bu konu üzerinde durmamızın nedeni internetteki vurdum duymazlığa, gelişi güzelliğe işaret ederek belirli kuralların gerekliliğine vurgu yapmaktır.

Damla ilkeli bir blog olmaya çalışmaktadır. Ayrıca paylaşılan konular özel sayı olarak demet demet sunulmaktadır. Daha doğrusu köprüler kurarak ziyaretçilere kolaylık sağlamaya çalışılmaktadır. Yani işimiz rehberlik. “Biz kimiz ki rehberlik edelim.” O da doğru. Neye dayanarak böyle davranıyoruz? İçimde izah edemediğim öğretmenlikten kalan duygular var. Az değil 35 yıl öğretmen ve okul yöneticisi olarak çalıştım. Bu duygular herhalde bu uzun yıllardan kalan duygular. Çok iyi biliyorum ki internet okuyucusu böyle öğretmenlik taslayanları sevmez. Buna rağmen bir rehber gibi olmaya çalışmam nasıl izah edilir bilmiyorum. Derler ya sürc ü lisan etmişsek af ola. Evet, biz de aynı şeyi söylüyoruz.

Damla kısa bir müddet içinde farklı bir blog olduğunu kanıtlamıştır sanırım. Farkı fark eden ziyaretçilerimizden Damla’yı tavsiye etmelerini umuyorum.

Damla, ziyaretçilerin ilgisi devam ettiği sürece damlamaya devam edecektir inşallah. Düşündürücü, kalıcı ve etkili özel sayılarla ziyaretçilere yararlı olmaya çalışacağız. Damla kadar bir yararımız olursa mutlu oluruz.
Sürekli mutluluklar dileğiyle.

Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli, 02. 09. 20114 yorum:

 1. Merhabalar Sayın Sabahattin Hocam,

  Bence Damla; uçsuz bucaksız bir okyanusun tüm karekteristiklerini, niteliklerini ve özelliklerini taşıyan bir su kütlesidir.

  Bence Damla; güvenilir, sağlam bir bilgi kaynağıdır.

  Sayın Hocam, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dielrim. Selam ve dualarımla Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba YazBlogcu,
  Merhaba Kardeşim,

  Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
  İltifatınız için de ayrıca teşekkür ederim.
  Ziyaretçilerimizin güvenlerine layık olmaya çalışacağız. Damla kadar bile olsa yararlı olmaya gayret edeceğiz.
  Gayret bizden, teşvik ziyaretçilerden takdir Allahtan...
  Hayırlı günler dileğiyle Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 3. Yine güzel bir yazı olmuş katılmamam ne mümkün

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Senem Hanım,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil