1 Ağustos 2011 Pazartesi

Damla / Hz. Mevlâna Özel Sayısı ( Sunuş )Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî 
30 Eylül 1207 - 17 Aralık 1273
*

Değerli Okuyucularımız,

Türk – İslâm dünyasının seçkin mutasavvıfı, mütefekkir, âlim ve şairi Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî  hakkında az çok bilgi edinmek için internet dünyasında ulaşabildiğimiz kaynaklardan yararlanarak bir özel sayı çıkarma çalışmalarına başladık.

İslâm dinine ve Hz. Peygamberimize (sav) bağlılığı kesin olan gönül sultanı Hz. Mevlâna bir okyanustur. Bizim çalışmamız Okyanustan bir damladır.

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da tanınan ve hakkında bir çok eser yazılan Hz. Mevlâna’nın çeşitli saiklerle yanlış tanıtıldığı, bazen de yine çeşitli saiklerle abartılarak anlatıldığı da görülmüştür. Yanlışları, abartıları tespit edip doğrusunu bulmak uzmanlık işidir. Uzman olmadığımız için yanlışlar ve abartılar üzerinde durmayacağız.

Mevlevilik kültürü, sema törenleri vb. hususular üzerinde de fazla durmayacağız; daha doğrusu bu konularda uzman olmadığımız için bu konularla ilgili yorumumuz olmayacaktır.

Barış, sevgi ve hoşgörüye her zaman, özellikle günümüzde bütün toplumlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacımızı gidermek için Hz. Mevlâna’ın düşüncelerini, özet olarak olsa bile okuyucularımıza duyurmak için Damla / Hz. Mevlâna Özel Sayısının çıkarılmasında yarar gördük.

Damla’nın, bundan önce çıkardığımız herkesin dikkatini çeken özel sayıları  yararlı olmuştur. Hz. Mevlâna Özel Sayısının da yararlı olmasını umuyorum.
Sevgi ve saygılarımla.

Sabahattin Gencal (Emekli öğretmen)

1 yorum:

  1. Merhabalar,

    Barış, sevgi ve hoşgörüye olan susuzluğumuzu gidermek amacıyla yaptığınız ve yapacağınız hizmetler takdir-e şayandır sayın hocam. Kaleminiz ve yüreğiniz güçlü ve daim olsun ki; sevgisizliğin had safhaya ulaştığı günümüz dünyası insanlarına barış, sevgi ve hoşgörü aşılayıp dursun hep!

    Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun. Sağlıklı, huzurlu ve bereketli bir Ramazan ayı geçirmenizi dilerim.

    YanıtlaSil