1 Temmuz 2011 Cuma

Yunus Emre Özel Sayısı


İÇİNDEKİLER

Sunuş

Yunus Emre Üzerine Yazılan Eserler ve bu eserlerde
 (Sabahattin Gencal tarafından) altı çizilen satırlar


Yunus Emre'nin Hayatı


Yunus Emre Üzerine Yazılan Yazılardan

Yunus Emre ile İlgili Menkıbelerden

Yunus Emre ile İlgili Diğer Yazılardan

Yunus Emre'nin Eserleri
             (Yaratılış Destanı - I /  )

Yunus Emre'nin Şiirleri

Yunus Emre Üzerine Şiirler

Yunus Emreyle ilgili kısa oyun

Yunus Emre İle İlgili Haberler (Yarışma Sonuçları)Kaynakça

10 yorum:

 1. sabahattin bey merhaba

  Hasan Aktaş'ın Yeni Türk Şiirinde Yunus Emre Okulu ve Misyonu adlı eserden haberiniz yok galiba!

  Tavsiye ederim
  Hasan Neyzi Ahzenoğlu

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Hasan Neyzi Ahzenoğlu,

  Ziyaretiniz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim.

  Bizim çalışmalarımız ummandan bir damla bile değil. Bir çok değerli bilim adamının, sanatçının eserlerine ulaşma imkânımız olamadı. Bu arada Hasan Aktaş Hocamızın da eserinden haberimiz olmadı. Ancak internette bulduğum kitap tanıtım yazısı ilginç. Kitap hakkında bilgim olsa yayınlardım. Tavsiyeniz üzerine, Hasan Hoca'nın bir makalesine kaynaklardan köprü kurdum.
  Yunus'un duygu ve düşüncelerine her zaman, özellikle de günümüzde çok ihtiyaç var. Kimimiz araştıracağız, kimimiz araştırıcıları teşvik edeceğiz. Kimimiz de eksikliklere işaret edeceğiz. Hep birlikte çalışma güzeldir.
  Güzel günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 3. Her eserin muhakkak ki tarihsellik açısından büyük bir önemi var. Ama birbirinin muadili pek çok eseri tanıyıp da bu alanda yazılmış en aykırı eseri tanımamak büyük bir eksikliktir. Sıkı bir alan taraması yapmadan bu tür özel sayılar yayınlamak büyük bir eksiklik. Ayrıca işittiğime göre Hasan Aktaş Yunus Emre ile ilgili yeni bir eser yayınlayacakmış. İnşaallah doğrudur. Yunus Emre ile ilgili imitasyon eserlere değil özgün eserlere ihtiyacımız var.

  Yunus ile Yunusça yaşamak dileğiyle!
  Hasan Neyzi Ahzenoğlu

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Hasan Neyzi Bey,
  Ziyaretiniz için tekrar teşekkür ederim.
  Özel sayımızın eksik olduğunu yazıyorsunuz ki bu doğrudur.Az eksik yok, çok çok eksiklikler var. Onun içindir ki bir damladan söz ediyoruz. Okyanusta sadece bir damlayız.
  İmitasyon eserden kastiniz taklit eserler mi? Elbette özgün eserlere ihtiyacımız var. Ancak şahsen, çıkan eserleri takip edemiyorum. Keşke takip edebilsem. Keşke dört dörtlük özel sayılar çıkarabilsem. Keşke "keşke demek" zorunda kalmasam.
  Yunusla Yunusça yaşamak ne güzel. Bütün güzel dileklerinizin kabul olunması dileğiyle.

  YanıtlaSil
 5. Sabahattin Bey,
  Emeğiniz için çok teşekkürler... Biz ziyaretçileriniz, eleştirmek yerine bu özel çalışmanıza katkıda bulunsaydık eminim çok daha güzel sonuçlar elde edebilirdik.
  Önemli olan doğru bilgiler aktarabilmek; eksiğiz diye yerimizde oturacak değiliz değil mi! Eksikleri de bilenler tamamlasın.
  İyi çalışmalar, sevgiyle...
  Esra SERDAROĞLU

  YanıtlaSil
 6. Merhaba Esra Serdaroğlu,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  Eleştirilere de memnun oluyorum.Çünkü her zaman daha iyi olmak mümkündür. Kısıtlı imkanlarımıza rağmen Damla / Yunus Emre Özel Sayısı dikkati çeken bir çalışma oldu. Ne var ki çok daha iyi olabilir ki bu da söylediğiniz gibi okuyucu katkısıyla olabilir.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 7. Selam ve saygılarımla;

  Yunus Emre Hz.lerinin kabri 1949 da açıldığında kabrin içinde yatar vaziyette kefensiz naaşı fotoğraflanmıştır. Bendeniz bunu gördüm ama gördüğüm kitap-dergi elimden çıktı. Sonra derginin başka sayısını buldum isede o resim hariç diğer nakil resimleri vardı. Bu resim hakkında bilginiz varmıdır?

  Hürmetlerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Adsız,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Sözünü ettiğiniz resim hakkında maalesef bilgim yok.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 8. Yunus Emre'nin Eskisehir'deki turbesi 1946 yilinda yapilmis uydurma bir turbedir..Yunus Emre'nin Eskisehir ile hic bir ilgiis yoktur..Tamamen hayali duzmece bir turbedir..SARIKÖYDE MEZAR AÇMA HADİSESİ:

  Eskisehir Sarıköy’de Yunus Emre’ye ait olduğu söylenen, köyün üçyüz metre uzağında küçük bir tepenin üzeride bulunan mezar 28 Haziran 1946 tarihinde bir heyet huzurunda açılmıştır. Açılan bu mezar:
  1- Yunus Emre’nindir denilen mezar 28 Haziran 1946 günü açılmıştır.Mezarda zemin seviyesinden 30 cm kadar derinlikte ,üzeri hasır örtülü bulunan mezar içerisinden 10-15 kadar mezar çıkmıştır.Bu kazı hakkında tutanak hazırlayacak olan kurul üyeleri, açığa çıkan bu manzara karşısında birbirleri ile tartıştığı kurul üyelerinden Kemal Güngör’ün anlattığını Cahit Öztelli 1971 yılında İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Yunus Emre Semineri” ndeki konuşmasında anlatmıştır. Bu durumu diğer bir komisyon üyesi olan Adnan Saygun da doğrulayarak “Evet Cahit Öztelli doğru söylüyor. Mezarın açılışında bende vardım. Gerçekten 15 kadar iskelet çıktı. Ama … bazı sebeplerden dolayı bunu açıklamadık.,..” demiştir.Cahit Öztelli “Belgelerle Yunus Emre” adlı kitabının 67. sahifesinde : “ Mezarın açılışında bulunan ve rapor heyet üyeleri şu kişilerdir: Halim Baki Kunter, Ahmet Adnan Saygun, Kemal Güngör, Raci Temizer ve Hasan Bıçakcı idi.
  Kurul üyeleri arasında Yunus ile ilgili tek bilgi sahibi Halim Baki Kunterdir. O da toprak yığınından başka bir şey olmayan mezar başına yüzde yüz inanarak gitmişti. Fakat mezar açılıp ta onbeş iskelet çıkınca büyük bir hayal kırıklığına uğramış, kurul üyeleri rapor hazırlama konusunda aralarında büyük bir tartışma çıkmış, sonunda “halkın duygularını incitmeme” gibi bir gerekçe ile rapor yazılmıştır. Ama raporu Kunter’den başka kimse imza etmemiştir. O da heyet başkanı olarak imza koymuştur” bilgisini verdikten sonra devamla:
  “Bu anlattığım olaya ait bilgileri bana merhum Kemal Güngör anlatmıştır. Raci Temizer de Bu mezarın, değil Yunus Emre’ye , herhangi bir Müslüman’a dahi ait olamayacağı gerekçesi ile itiraz ettiğini; mezardan onbeş iskelet çıktığını ve öteki hususları Karaman’da yapılan anma töreni sırasında itiraf etmiş ve “O zamanlar Yunus’un başka yerde, özellikle Karaman’da yattığını bilmiyorduk. Onun için H.Baki Kunter’in ısrarı ve halkın hissiyatına gölge düşürmemek için ses çıkarmadık” dediğini ifade etmiştir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve açıklayıcı yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yunus Emre'nin mezarı ile ilgili tüm kaynakları araştırıp değerlendiremedik. Bildiğimiz bir şey varsa o da Yunus Emre'nin kalbimizde olduğudur.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil