28 Temmuz 2011 Perşembe

Deneme Özel Sayısı ve Ahmet Gencal (sunuş)


Merhaba Değerli Okuyucularımız,

Damla / Deneme Özel Sayısı ve Ahmet Gencal'ı yayınlamaktaki amacımız deneme yazı türünün ne olduğunu belirten metinlere ve ünlü ustaların denemelerine köprü kurmak; bu arada Ahmet Gencal’ı kısaca tanıtmaktır.

Çok kolaymış gibi görünmesine rağmen oldukça zor olan deneme türü hakkında doyurucu bilgi veremedik. Ahmet Gencal’ı da tam olarak tanıtamadık. Aslında hiçbir konuda doyurucu bilgi verme iddiasında olmadık. Bizim yapmaya çalıştığımız okuyucunun ilgisini bazı noktalar üzerinde yoğunlaştırmaktan ibarettir. İnternet okyanusundan daha çabuk olarak yararlanılmasını sağlamak düşüncesinde olduk.

Bir kişiyi tanımak  imkânsız denecek kadar zor. Ahmet Gencal söz konusu olunca bu zorluk daha da artar. Ahmet Gencal, bir bakıyorsunuz usta denemeciler gibi, bir bakıyorsunuz sıradan gibi. Bazı cümleleri vecize gibi, bazı cümleleri de kapalı kutu gibi. Umuyoruz ki Ahmet Gencal kendi kendini, zaman içinde tanıtacaktır.

Deneme türü okuyucuları okumaya, yazmaya teşvik etme bakımından da yararlı bir tür olmuştur. İnşallah umulan yarar gerçekleşmiş olur.

Saygı ve sevgilerimle.

Sabahattin Gencal

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder