3 Temmuz 2011 Pazar

Deneme Özel Sayısı ve Ahmet Gencal ile ilgili duyuru
Değerli Okuyucularımız,

Damla, olağandan farklı yazılara yer verdi. Öğretmenler Günü, Öykü, Fuat Gencal , Yahya Kemal ve Yunus Emre Özel Sayıları  dikkate değer olmuşlardır.

İki gününün  birbirine eşit geçmemesini ilke edinen Damla  yeni bir çalışma için hazırlanmaktadır.

Damla öğreticidir; ama okul değildir. Damla belirli konulara yer vermektedir; ama –e kitap değildir.               - e dergi de sayılmaz Damla.

Damla yapay gündem tuzaklarına düşmemeye çalışır. Onun için herkesin beklentilerine cevap veremeyebilir.

Damlanın bir hedef kitlesi yoktur. Yani ticari amaçla ya da başka amaçlarla belirli kütlelere yoğunlaşmaz. Damla herkes içindir. Damla sizin içindir.

Yeni sayımızda “deneme yazı türü”nü  ele alacağız. Ünlü denemecilerden örnek yazılar sunmaya çalışacağız. Bu arada Ahmet Gencal’dan da söz edeceğiz.
*
Ahmet Gencal İngilizce öğretmenidir. Türk Edebiyatı ile ilgilenmemesine rağmen edebiyatın içinde buldu kendini. Bir geldi pîr geldi örneği ön plana geçti. Psikolojik denemeleriyle ilgi çekti.
Ahmet, babasının öğretmen olarak çeşitli yerlerde çalışması dolayısıyla Türkiye’de bir çok yer gezdi. Bu arada Doğuda Çin, Tayvan, Singapur; Avrupa’da başta Almanya olmak üzere Fransa, Hollanda, Danimarka, Avusturya vb. ülkeleri gezdi.

Ahmet, hiç bir yerden kitap almadı, hiç bir yerde gezi notları tutmadı. Hiç bir yerde kültür yayın çalışmalarına katılmadı. Ama her yerin havasını teneffüs etti. İnsanlarla alışılmışın dışında konuşmadı; ama insanların hareket dillerini öğrendi. Daha önemlisi insanları gözlerinden tanımaya başladı.

Ahmet, bu meziyetinin farkında olmadı hiç. Engin birikimini yazmayı da düşünmedi, düşünmüyor da. Ama bazen küçük duygu patlamaları gibi yazdı bir şeyler. O bir şeyleri kitap haline getirmek istiyor arkadaşları. Evet, kendi kitap derdinde bile değil.
O, insan adam, O, psikolojinin P’sini, edebiyatın E’sini  incelemeden psikolojik denemeler yazan adam.  O, “Sanatkârlar farklı olur.” söylemini doğrulayan adam...

İşte, Damla bu adamdan yani Ahmet Gencal’dan söz edecektir.

Ahmet, bazen bir anlamlı fotoğrafıyla, bazen bir cümlesiyle ya da  bir paragrafı ile görünecektir. Bazen de uzun yazılarıyla.

Ahmet’in yazıları yumak yumak. Ama yumağın ucunu tutabilen kolayca çözecektir Ahmet’i. Gerçi Ahmet’in beğenilme kaygısı hiç olmadı; ama inanıyorum ki tüm okuyucularımız ilgiyle onu takip edecektir.

Deneme Özel sayısı ve Ahmet Gencal yakında Damla’da.

Saygı ve sevgilerimle.

Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli,


1 yorum:

 1. Merhaba,öğretmenim,hoşgelmişsiniz,teşekkürler,rica ediyorum o sizin güzel görüşünüz...
  Yeni çalışmalarınızı bekliyoruz,sayfamda duyurmak benim için bir zevktir her zaman...selamlar,sevgiler olsun :)

  Üst kısım bana bıraktığınız yoruma verdiğim cevaptır,aynen kopyalayıp getirdim,yoktum yeni geldim,dolayısıylada yorumlarınızı onaylama fırsatım ancak oldu...
  yeni çalışmalarınızda başarılar dilerim,yapabileceğim bir şey olursa seve seve destek olurum....

  gelibolu17

  YanıtlaSil