26 Haziran 2011 Pazar

Yunus’a Yeniden Kafa Yormalıdır / Doç. Dr. Mustafa Tatçı


Yunus anlaşılmadan anlatılmaya çalışılan, hele hele okullarımızda birer ödev malzemesi olarak değerlendirilen bir kişidir. Aydınlar ve öğretmenlerimiz Yunus’a yeniden kafa yormalıdırlar. Yunus sıradan bir aşk adamı değil, varlığı derinden yorumlayan ve kendini gerçekleştiren bir kişidir. İnsanlığın kemâlinin zirvelerinde dolaşan bu zat okundukça hiç şüpheniz olmasın insanlar kendi gerçekleriyle burun buruna geleceklerdir. Bu az bir şey midir?
….
Yunus birkaç cümleyle anlatılabilecek sıradan bir şair değildir. Kendi ifadesiyle Onun halka sattığı meta’lar, “tuz değil, cevherdir.” Cevherin değerini sarraf bilir. Yunus’a ilgisizlik, esasen insanın kendisine karşı ilgisizliğidir. Allah eğitimcilerimize, idarecilerimize firaset versin de Yunus’u yeniden okuyalım
…..
Yunus’un şiirleri bir hazine sandığı gibidir. Kullandığı kavramlar ise, kendisinin ifadesiyle kuş dili, tasavvufî ifadeyle lügât-ı muglaktır. Yani kilitli sözler. Bir yerde “Benim dilim kuş dilidir, benim ilim dost ilidir” der. Remzî (sembolik) olarak söylenen ve çözümlenmesi gereken bir dildir bu. Burada kuştan maksat erenlerdir. Kuş dili, erenler dili anlamında kullanılmıştır. İşte bu dilin en azından Yunus’un benimsediği dört kapı kırk makam anlayışı çerçevesinde çözümlenmesi gerekirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder