19 Haziran 2011 Pazar

Yunus Emre'nin Felsefesi ve Hoş görüsü / Prof. Dr. İbrahim Agah ÇubukçuYunus Emre'nin önemli bir yönü hümanist oluşudur. O yalnız Müslümanları değil, bütün insanları sever, mutluluğun ancak böyle sağlanacağına inanır. İnsan kalbi kırmanın, ibadetin faydalarını gölgeleyeceğini söyler. Bütün insanlar arasında kardeşlik duygularının gelişmesinin yüce Tanrı'nın emri olduğunu açıklar. Bakınız şiirlerinde insan gönlüne ve egoizmden kaçmağa ne kadar değer veriyor:

Gönül Çalabın tahtı
Çalap gönüle baktı
iki cihan bedbahtı
Kim gönül yıkarısa

Yunus insan sevgisinin, bütün milletlere bir gözle bakmanın, gönül kazanmanın insanlığı yücelteceğini şiir halinde belirtiyor.

O asla tutucu değildir. Dar görüşlülüğün, kesin biçimde, karşısındadır. Mezhep kayıtlarını aşabilmiş, her şeyden önce manevi değerleri dile getirmiş ve insana özgü yüksek özellikleri her seste güçlendirmeğe çalışmıştır. Bazı şiirlerinden vereceğimiz örnekler bunu açıkça göstermektedir.

Gelin tanıdık edelim
İşin kolayın tutalım
Sevelim sevilelim
Dünya kimseye kalmaz

Bu şiirinde Yunus "işin kolayın tutalım" sözüyle Hz. Muhammed'in "kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz." Hadisine uygun bir ifade kullanmıştır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder