11 Haziran 2011 Cumartesi

Yunus Emre ve Gerçek Hayatı


Yunus Emre Türbesi

Karaman Kirişçi Mahallesinde Yunus Emre Cami'sinin bitişiğinde yer alan türbe kesme taştan üstü tonoz kubbelidir. Batıya bakan yekpara taş kemerle kapısı basıktır. İçinde 4 sanduka bulunmaktadır. Sandukalarda Yunus Emre Taptuk Emre Yunus Emre'nin oğlu İsmail ve kızına ait olduğu bilinmektedir.
Kaynak:İKEV ( İstanbul Karamanlılar Eğitim Vakfı)Yunus Emre ve Gerçek Hayatı

Biz tarihçi olmadığımız için sonuç olarak derlediğimiz ve kaynağını da gösterebileceğimiz bilgileri aşağıda sunuyoruz:

a) Yunus Emre’nin ataları Horasan’dan gelmişler ve başlarında dedesi İsmail Hacı vardır.

b) Yunus Emre’nin Karamanlı olduğunu gösteren belgelerin hemen hepsi resmi ve sağlam belgelerdir. Bu belgeler Osmanlı Devleti zamanında sıkı bir şekilde korunmuş ve mühür ile mühürlenmiştir.

c) Yunus Emre’nin Karamanlı olduğuna dair ilk bilgiler diğerlerinin aksine Osmanlı Devleti belgelerinden gelmektedir. Ama Yunus Emre’nin başka yerlerde bulunduğuna dair hiçbir resmi ve sağlam kaynak yoktur. Bilakis Yunus Emre’nin Karamanlı olduğuna dair sağlam kaynaklar halen mevcuttur. Ve bizzat kendi ismi geçmektedir. Osmanlı Devletinde Yunus Emre’nin mezarını yeri olarak hep Karaman gösterilmiş ve bu türbenin giderleri için ödenek bile sağlanmıştır.

d) Başta Mevlana olmak üzere Yunus Emre ile defalarca görüşmüşler ve onun bir Türk olduğunu ona Türkmen Kocası demişler ve Karamanoğulları sarayında sözü geçen bir zattır.

e)  Yunus Emre çevredeki bütün Türkmenlerin özellikle de Şehzadelerin de şeyhidir.

f)  Aynı zamanda varlıklı bir şeyh olan Yunus Emre vakıflar ve zaviyeler kurarak bölgenin sosyal yönden kalkınmasın sağlamış ve diğer kolonizatör Türk dervişleri gibi Moğolların saldırıları karşısında milleti örgütlemişler ve onlara manevi destek olarak morallerini yüksek tutmuşlardır.

g)  Belgelerde geçen yer ve köy  isimleri halen mevcuttur. Ve hepsi Karaman’ın birer köyü veya kasabasıdır.

h)  Bütün bunlardan tek bir sonuç çıkıyor: YUNUS EMRE KARAMAN’LIDIR VE MEZARI KARAMAN’DA BULUNMAKTADIR.. 

2 yorum:

 1. fotoğraftaki derviş mezarlarıdır ve karaman aktekke camii içinde bulunmaktadır o dervişler mevlanamızın hem akrabası ve de karaman mevlevi hanesinin şeyhleridir. lütfen düzeltin

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Adsız,
  Ziyaretiniz ve uyarınız için teşekkür ederim.
  Sözünü ettiğiniz fotoğrafı kaldırarak yerine İKEV'in sitesinde bulduğum bir fotoğraf koydum.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil