17 Haziran 2011 Cuma

Gönül Adamı Yunus Emre / Fatmanur GencalGÖNÜL ADAMI YUNUS EMRE

13.yüzyıldan bugünümüze kadar gelen büyük şair. Türk halk şairinin tartışılmaz öncüsü Koca Yunus. Bizlere sevgiyi, saygıyı ve hoşgörüyü aşılayan, güzel eserleriyle bizlerde tat bırakan gönül adamı. Türkü’n İslam’a bakışını şiirlerine de yansıtan Yunus Emre, tüm gerçekçiliği ile örnek bir kişi haline gelmiştir.

Neden mi “Koca Yunus”? İşte bu yüzden: Yaklaşık 700, 800 yıldan beri ismi dilden dile aktarılmıştır. Tüm okullarda da usta halk şairi Yunus ‘un ismi konuşulmaktadır. Ne kadar büyük bir şairmiş ki bugüne kadar, yaptıklarıyla, eserleriyle ve bizlere aşıladığı sevgi, saygı ve hoşgörü kavramlarıyla adı anılmıştır. Hiç bir  şair  bu kadar anılmamış ve duyulmamıştır.
 
 Sevgiyi, saygıyı ve hoşgörüyü bizlere yansıtmıştır. Eserleriyle gönlümüzde tat bırakmıştır. İnsanlara şiirlerinde öğütler vermiş ve birçok insan bu öğütleri göz önünde bulundurmuştur. Her türlü sevgiden bahsetmiştir bizlere. Sevgisini yüreğinde yaşayan, bunları şiirlerinde de bize yaşatan isimdir Yunus Emre. Bize de Yunus’un şiirlerini kavramak ve saygıyı ve sevgiyi yaşamak düşer..
Hoşgörü nedir? İnsanlara karşı hoş davranışlardır öyle değil mi?. Hoşgörü deyince benim aklıma işte o isim geliyor “Yunus Emre”. Türk halkına hoşgörü kavramının ne demek olduğunu 13.yüzyılda, doğru şekilde anlatan Koca Yunus.

            Türk’ün İslam’a bakışını şiirlerinde dile getirmiştir. Hem de tüm gerçekçiliğiyle. Yunus Emre’ye “gönül adamı” diyoruz ya, bunun nedeni her şeyi gönlünde yaşamış olmasıdır. Özellikle de İslam’ı. Yunus Emre. Hatta kendi içinde yaşamakla kalmamış, şiirlerinde de bahsetmiştir. Yunus Emre örnek alınması gereken biriydi. İnsanlar onu nasıl örnek almasınlar. Her duyguyu yüreğinde yaşayan bir insandı. Şiirlerinde doğruyu gösterir ve öğütler verirdi. Onun eserlerini okuyanlar, onun öğütlerine kulak vermiş ve Yunus Emre’yi örnek almışlardır.

            Sevgi, saygı ve hoşgörü içinde hem kendimizle, hem çevremizdekilerle hem de bütün insanlarla barış içinde yaşayabiliriz. Barışın getireceği huzura kavuşmak dileğiyle gönül adamı Koca Yunusa sevgiler, saygılar.
 
             Fatmanur Gencal
             (Çavuşbaşı - Beykoz Türker İnanoğlu İlköğretim Okulu, 8. B Sınıfı Öğrencisi)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder