23 Mayıs 2011 Pazartesi

Yunus Emre’yi Sevenlere Duyuru


Sevgi ve hoşgörüyle özdeşleşmiş insan adam Yunus Emre’yi tanımak ve tanıtmak benim için gurur verici bir görev ve büyük bir zevktir. Bu zevki  paylaşmak için Damla / Yunus Emre Özel Sayısı’nı çıkarma hazırlığı içindeyiz.

Tüm okuyucularımızı  Yunus Emre’yi paylaşmaya çağırıyorum.

Umuyorum ki bu sayımızda sizlerin de bir “sevgi”si olur.  

İnanıyorum ki, her yazanın Yunus Emre’ye ithaf edilmiş en azından bir satırı, bir dizesi vardır. Yine inanıyorum ki çağlar ötesinden bizlere seslenen Yunus Emre’ye içten gelen bir cevabınız vardır.

Özel sayımızı okuyucularımıza sunmadan önce, tüm yaratılanları seven, sevgi ve hoşgörüsü ile tüm insanlığı birliğe çağıran Yunus Emre’nin selâmını değerli okuyucularımıza  bildiriyorum.

Yunus Emre’nin selâmını alacağınızı ve ona vereceğiniz cevabı Damla / Yunus Emre Özel Sayısına göndereceğinizi umuyorum.

Dize, satır, paragraf, şiir, öykü, makale …vb. kalıplara dökülmüş olmasa da içinizden akan “sevgi” sözlerini Yunus Emre’ye Selâm başlığı altında yayınlamayı düşünüyoruz. Bu projemizin hacim sınırlaması yok, sayı sınırlaması yok, gün sınırlaması yok Tek sınırlamamız Yunus Emre duygu ve düşüncesine uygunluktur. Yunus Emre frekansındaki çalışmalarınıza açık olacak bu sayfamız. .( İstediğiniz zaman çalışmanızı gönderebilirsiniz.)

Değerli okuyucularımıza diğer sayfalarımız da açık olacaktır. Yunus Emre’ye ithaf edilmiş bir şiiriniz varsa, Yunus Emre’yi konu alan bir yazınız varsa ki, inanıyorum ki vardır. Bu çalışmanızı Özel sayımızda paylaşabilirsiniz.

Bu çalışmamız bir yarışma değildir.

Bu uğraşımız fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz sevgi ve hoşgörü ırmağının kurumaması, bu ırmağın denize ulaşması, Hakka ulaşması içindir.

Bu uğraşımızda bize katkı sağlayacak olanlara da olamayacak olanlara da sevgi ve selâmlarımı sunuyorum.

Sabahattin Gencal
( Emekli Öğretmen)

Not: Damla / Yunus Emre Özel Sayısı (2011) Haziran ayının ilk haftasında yayınlanacaktır.


10 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Gerçekten çok güzel düşünmüşünüz. Sizi tebrik ederim. Yunus Emre artık evrensel bir boyutun sevgi ve hoşgörü ekolü olarak evrenselleşmiş bir halk şairidir.

  Yunus'un şiirlerinde onun şekle değil mana ve ruha değer veren bir kimse olduğu ve taassubu kabul etmediği için de, medreseliler onun bazı şiirlerindeki sözleri beğenmemişler ve onu tenkid etmişlerdir. Yunus sünni akidelere bağlı, hür fikirli bir sofidir. Tasavvufu, "Vahdet-i vücud" esaslarını ve ilahi aşkı terennüm eden bir şairdir. Mutasavvıftır, fakat tarikat kurucusu veya propagandacısı değildir.

  Sözlerimi Yunus Emre'nin bir beyti ile bitirmek istiyorum:

  "Işk imamdur bize gönül cemaat
  Dost yüzi kıbledür daimdür salat"

  En Güzel'e emanet olun ve sağlıcakla kalın sayın hocam, saygılarımla.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Yazblogcu,
  Merhaba Kardeşim,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  İçinde bulunduğumuz bunalımdan kurtulmak için sevgi ve hoşgörü ile özdeşleşmiş Yunus Emre ile ilgili bir çalışmanın yararlı olacağını düşündüm. Bu konudaki desteğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 3. Ben teşekkür ederim öğretmenim,bizlere böylesi güzellikleri sunduğunuz için...
  Yeni çalışmanızdada kolaylıklar diliyorum,bol katılımlı olur umarım...Sevgiler,selamlar :)Fotoğrafı ve linkini bloguma ekledim....

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Gelibolu 17,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  Duyuruyu blogunuza eklediğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.
  Gayret bizden, teşvik dostlardan, takdir Allahtan...
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 5. yunus emre yi sevmeyen varmıdırki.güzel paylaşımınız için teşekkür.sevgiler.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  Yunus Emre'yi seviyoruz. Yunus Emre gibi bütün yaratılanları Yaradandan ötürü seviyoruz.
  Sevgi potasında birlik ve beraberliğimizin sürmesini, ulusumuzun ve tüm insanlığın huzur bulmasını istiyoruz.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 7. İyi geceler sevgili Sabahattin bey, benim bütün düşüncelerimi "yaz blogcu" ve diğer arkadaşlar dile getirmiş, üstüne söylenecek fazla birşey kalmamış. Yeni projenin bol katılımlı ve öğretici olması dileklerimle sevgi ve saygılar...

  YanıtlaSil
 8. Merhaba Jivago,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  Yeni projemizin, mümkün olabildiği kadar yararlı olması için gayret göstereceğiz; ancak takdir edersiniz ki tek kişinin çalışması yetmez. Sevgi ve hoşgörünün yazıdan yaşama geçmesi için herkesten katkı bekliyoruz.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 9. Sabahattin Gencal Hocam,
  Böylesine zorlu ve günden güne yitirmek üzere olduğumuz tüm güzel değerlerimizi yeniden anımsatmak ve o güzellikleri paylaşmak amacı ile yolumuzu aydınlatan...

  ışığı, sevgisi ve hoşgörüsü ile evrensel boyutlara ulaşan Yunus Emre'ye ayırdığınız yeni çalışmanızda başarılar dilerim..

  Saygı ve esenlikler dilerim...

  YanıtlaSil
 10. Merhaba Esmir,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  İyi niyetle yapılan bir çalışmanın boşa gitmeyeceğine inananlardanım. İnşallah bizim çalışmalarımız da yararlı olur. Tabi bu yarar okuyucuların katkılarıyla doğru orantılıdır.
  Yorumunuzda "Yunus Emre ışığından" söz etmeniz ilginç geldi bana. Bu kavram üzerinde durulması gereken bir kavramdır.Bu ışığı yansıtmaya çalışanlara ne mutlu.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil