2 Mayıs 2011 Pazartesi

Yahya Kemal Beyatlı aşk şiirlerini kime yazdı?

Ünlü şair aşk şiirlerini kime yazdı?
Celile'ye mi, Melek'e mi?

Yahya Kemal Beyatlı'nın tüm güzel aşk şiirlerini Nâzım Hikmet'in annesi Celile hanım için kaleme aldığı yazıldı. Ama araştırmacı Sermet Sami Uysal, önümüzdeki günlerde çıkacak iki ayrı kitabında farklı tezler öne sürüyor...

 ÜMRAN AVCI

"Sandım ki güzelliğin cihanda, bir saltanatın güzelliğiydi..." Bu dizeler ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı'ya ait. Peki bu şiiri yazdıran, güzelliği bir saltanatın güzelliğine benzetilen kadın, Yahya Kemal'in aşk şiirlerinin ilham perisi kimdi?
Dillere destan bir aşk yaşadığı Nâzım Hikmet'in annesi Celile hanım mı, yoksa eski cumhurbaşkanlarımızdan Fahri Korutürk'ün eşi Emel Korutürk'ün teyzesi Melek Keçeci mi?

Türkolog-yazar Sermet Sami Uysal, Yahya Kemal Beyatlı'nın en güzel aşk şiirlerini Melek Keçeci için yazdığını söyledi. Bu iddia Uysal'ın önümüzdeki bir ay içinde çıkacak olan iki ayrı kitabında yer alacak.

Yahya Kemal Beyatlı'nın Celile hanımla yaşadığı aşk ünlüdür. Nâzım Hikmet evde kendisine ders veren hocasıyla annesinin yaşadığı aşkı kabul edemez ve Beyatlı'nın cebine bıraktığı mektupta, "Hocam olarak girdiğiniz bu eve babam olarak girmenize asla müsaade edemem" der. Ne var ki iki sevdalının arasına bu mektup bile giremez. Celile hanım evlilik hazırlıklarına başlar ancak Beyatlı, Celile hanımı bir daha geri dönmemek üzere terk eder...

Yahya Kemal'in en yakın arkadaşlarından Yakup Kadri Karaosmanoğlu, anılarını dile getirdiği kitabında bu aşk için şunları söyler: "Ve güzelliği dillere destan olan o kadın 'Celile Hanım', Yahya Kemal'i; hayatının en büyük aşk macerasına sürükleyecek, yıllarca türlü ruh krizleri, kıskançlık kuruntuları içinde kıvrandıracaktır."

Kültürsüz kadınlardan hoşlanmıyordu.
Yahya Kemal yaşamı boyunca hiç evlenmez. Hayatını hep pansiyon ve otel odalarında sürdürür. Yaklaşık 15 yılını Park Otel'de geçirir. Son nefesini vereceği Cerrahpaşa Hastanesi'ne de Park Otel'den gider...
Belki de bu aşkın yaşanamamasından, yarım kalmasından bilinmez, bugüne kadar Beyatlı'nın tüm güzel aşk şiirlerini Celile hanım için kaleme aldığı yazıldı, söylendi.

Uysal ise bunun tersine Beyatlı'nın "Erenköy'ünde Bahar" adını taşıyan şiir başta olmak üzere aşkı yücelten, sevgiyi kutsayan bütün şiirlerini Melek hanım için, ihanetten söz eden aşk şiirleriniyse daha çok Celile hanım için yazdığını söylüyor.
Uysal'a göre Beyatlı'nın, Sadrazam Fuat Paşa'nın torunu olan büyükelçiyle evli olan Melek hanıma duyduğu aşk, sahibine söylenmemiş sadece belli edilmiş bir aşk. Melek hanım ise şairin şiirine ve sohbetlerine hayran.

Beyatlı, Melek hanımda zengin tarihten süzülüp gelen Türk inceliğini, asaletini, güzelliğini, kültürünü görüyor. Uysal'ın Beyatlı hakkındaki bir başka tespiti de, şairin bir kadına sadece güzelliği için aşık olmaması. Beyatlı güzel ama kültür açısından boş olan hiçbir kadından hoşlanmıyor.

Bu gerçeği yıllarca sır gibi sakladı
Uysal, "Bu bilgiyi yıllardır biliyordum ama çok hassas bir yapıya sahip Melek hanımı üzmemek için yazmadım. Daha sonra da Emel Korutürk'ün cumhurbaşkanı eşi olması dolayısıyla yanlış yorumlara yol açacağından yine yazmaktan çekindim. Fakat Melek hanım hayatını kaybettiğinden, Emel hanım da artık cumhurbaşkanı eşi olmadığından bu sırrın açıklanmasında bir sakınca görmedim. Yazmadan önce de Emel hanımın da bu konuda onayını aldım" dedi.

Uysal, Yahya Kemal'in Melek hanım için yazdığı şiirlerden bazılarının "Bir Tepeden", "Mihriyar", "Geçmiş Yaz" olduğunu söyledi.
Edebiyat tarihine de bir katkıda bulunması için bu sırrı açıklamaya karar verdiğini anlatan Uysal'ın bu konudaki kitapları, Toroslu Kitaplığı'ndan "Her Yönüyle Yahya Kemal Beyatlı", diğeri ise L&M Yayınevi'nden, "Şiire Adanmış Bir Yaşam Yahya Kemal Beyatlı" adıyla yayınlanacak...


Sermet Sami Uysal kimdir?
29 Ekim 1925'te Çorum'da doğan Sermet Sami Uysal, İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Fransız Filolojisi'nde iki yıl okuduktan sonra Türkoloji Bölümü'nü birincilikle bitirdi. Ayrıca Paris Üniversitesi Fonetik Enstitüsü'nden "pekiyi" derecesiyle mezun olup Sorbonne'da da "en üstün başarı" derecesiyle doktora hazırladı.
Galatasaray Üniversitesi'nde müdür muavinliği ve edebiyat öğretmenliği, Brüksel ve Paris üniversitelerinde Türk Dili ve Edebiyatı okutmanlığı yaptı. 1970 yılı başında yurda dönen Sermet Sami Uysal, İ.Ü. Yabancı Diller Okulu Türkçe Bölümü başkanlığını emekli oluncaya kadar 20 yıl sürdürdü.
"Yahya Kemal'le Sohbetler", "İşte Gerçek Yahya Kemal" yazarın kitaplarından bazıları...

milliyet.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder