2 Mayıs 2011 Pazartesi

"Şiire bir aşkla başladım." / Yahya Kemal Beyatlı

"Redife hanım, Yahya Kemal'in kalemini şiire bulaştıran ilk kadındır. Şair, onunla hayatının belli dönemlerinde karşılaşır. İlki 5 yaşındayken; bir şenlik gecesi, Vardar boyunda bir araba gezintisinde gerçekleşir. Redife'ye burada bir çift çocuk gözü değer. Kumral ve endamlı olan, Üsküp'de Üsküp Venüs'ü diye anılan bu güzellik, üzerine değen çocuk bakışını yakar.
Küçük çocuk, kendi deyimiyle 'günlerce pek anlam veremediği bir ateş' hisseder." (Yukarıda kullandığım 'velet' kelimesini geri çekiyorum bu noktada.)
Devam edelim: "İkinci karşılaşma ise şair 12 yaşındayken bir sünnet düğününde gerçekleşir. Tüm gün Redife'nin etrafında dolaşır. Işığı gören kelebek gibi. Sünnet düğününün cümbüşü içinde, ayrı bir cümbüş vardır şimdi. Redife'nin ışığına doğru uçan yarı delikanlı, yarı çocuk olan bir kalbin cümbüşü. Şair ilk şiirini o gece yazar.
Daha sonra hiçbir mısraını hatırlamayacağı ilk şiirdir bu." (12 yaşa 'çocuk' mu demiştiniz?)
Ve üçüncü devre: "Son karşılaşma, şairin Redife'yi asla elde edemeyeceği bir zamanda gerçekleşir. Redife hanım, Rufai Dergâhı'nın postnişini Sadedin efendiyle evlidir. Bir cuma gecesi Rufai tekkesindeki zikir ve devranı seyreden 15 yaşındaki delikanlının kalbine birazdan kezzap atılacaktır. Çıkışta gördüğü Redife hanım atacaktır bu kezzabı; evliliğin daha güzel ve daha ulaşılamaz kıldığı Redife hanım."

Ayşe Sevim, Yazarlar ve Aşkları

Çocukluğum, gençliğim, siyâsi ve edebi hâtıralarım,   Yahya Kemal

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder