22 Kasım 2010 Pazartesi

Heykelini Diken Öğretmen : Niyazi Demir

 Büyüksün hocam: Emekli öğretmen heykelini diktirdi

Emekli öğretmen Niyazi Demir,
Çevresinin “Sen heykeli dikilecek adamsın” sözlerine
daha fazla kayıtsız kalamadı ve memleketi Safranbolu'da
 'Niyazi Bey Konağı' yaptırıp, önüne de heykelini diktirdi.

İstanbul’da yaşayan emekli öğretmen ve ders kitabı yazarı Niyazi Demir, 75 yıl önce Safranbolu’nun Hacılarobası köyünde doğmuştu. Kendi anlatımıyla çok yoksul büyüdü, giyecek bir ayakkabısı bile yoktu. Ancak okuyup öğretmen oldu.

Uzun yıllar öğretmen olarak görev yaparken 137 adet yardımcı ders kitabı ve liselere hazırlık bilgi bankası gibi eserler yazdı.
Emekli olduktan bir süre sonra memleketi Safranbolu’da, hayranı olduğu konakların bir benzerini inşa ettiren Demir, geniş bahçesinin özel olarak peyzajını da yaptırarak belirli dönemlerde İstanbul’dan buraya gelerek dinlenmeye başladı. İstanbul’da bir heykeltıraşa, ismini verdiği konağın bahçesi için 1 metre 60 santimetrelik heykelini yaptıran Demir, her şeyin okuyarak elde edileceğini vurgulamak amacıyla kendisi de kitap okurken tasvir ettirdi. Niyazi öğretmen, büstünü de yaptırarak evinin salonuna koydu. Öğretmenlik hayatı boyunca sürekli çalıştığını söyleyen Niyazi Demir, şöyle konuştu:
“Üretken bir eğitimci olmaya çabaladım. Öğretmenliğin yanı sıra 137 kitap yazdım. Çevremdekiler benim için hep ‘Heykeli dikilecek adam’ derler, ben de gelecek kuşaklara kalıcı eser bırakmak istedim. Her şeyin okuyarak elde edileceğini anlatmak için elimde kitap okurken tasvir edildiğim heykelimi konağın girişine kaide üzerine diktirdim. Çok yoksul büyüdük, giyecek ayakkabı bulamazdık. Her şeye eğitimle sahip oldum. Konakta bir anı bırakmak bakımından heykelim benim için önemlidir.” (aa)
Radikal, 11 Ağustos 2009
*
Emekli öğretmen Niyazi Demir
Sağlığında heykelini diktiren emekli öğretmen Niyazi Demir kendi köyüne 800 metre uzaklıktaki köy mezarlığına yine sağlığında mezarını yaptırıp su getirtti,tuvalet,çeşme yaptırdı,oturup dinlenmek için mezarlığa banklar koydurdu.
http://niyazidemir.blogspot.com.tr/2010/08/niyazi-demir.html
*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder