22 Kasım 2010 Pazartesi

Azize Aşan 3. kez yılın en iyi öğretmeni


Azize Asan 3. kez ‘Yılın En İyi Öğretmeni’

  İngiltere’de yaşayan ve çalışan Türk öğretmen Azize Aşan,
CONEL Koleji (College of Haringey, Enfield and North East London) tarafından bu yıl
3. kez ‘Yılın En İyi Öğretmeni’ seçildi.

 Üçüncü kez ‘En İyi Öğretmen’ ödülüne layık görülen Aşan’ı
 İngiltere Yüksek  Öğrenimden Sorumlu Devlet Bakanı ve Tottenham Milletvekili David Lammy,
tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

                           ( http://www.avrupagazete.com/avrupa.asp?)            2006. 2007. 2010 yıllarında başarılarından dolayı tam üç kez yılın öğretmeni seçilen Azize Aşan’ın ablası Melike Aşan da 2009 yılında yılın öğretmeni ödülünü aldı. Ağrı’lı Asan ailesi İngiltere’nin örnek ailesi olarak da kabul edildi.            İngiltere’de ödül almanın zorluğuna dikkat çeken eğitimciler “bir kişiye bir defa ödül verilmesi olağandır, fakat aynı alanda ikinci defa ödül verilmesi ise, yapılan isin çok kaliteli ve memnuniyet verici olduğunu gösterir. Aynı dalda 3. kez ödül verilmesi ise olağanüstü başarı olarak kabul edilir. İngiltere gibi bir ülkede böylesi ödül almak tek kelime ile mükemmeliyet olarak değerlendiriliyor” dediler.

             Öte yandan Türkiye’de yapıldığı gibi İngiltere’de ödül vermenin amirlerin takdirinde olmadığını da söyleyen yetkililer “ Ödüller öğretmenlerin bir oylamasının sonucudur. Nitekim Azize de her defasında yaklaşık bin öğretmenin katılımı ile yapılan oylamada yılın öğretmeni seçilmiştir” dediler.
               *
                2006 ve 2007 yıllarında da üst üste aynı ödülü kazanan Azize Aşan, ana dili İngilizce olmadığı halde 3. kez en iyi öğretmen seçildiğini ilk öğrendiğinde çok duygulandığını ve büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek  başarı hikayesini şöyle özetledi:

             ‘İngiltere’de 12 yıldır yaşıyorum ve son 4 yıldır 3 defa ‘En İyi Öğretmen’ ödüllerine layık görülüyorum ki İngilizce benim ana dilim değil, üçüncü en iyi bildiğim bir dil. Benim eğitim hayatımın, azmimim ve de hayat mücadelemin kesinlikle başarılı olmak isteyen bütün insanlara çok iyi bir örnek olacağını düşünüyorum.  Şimdi de en iyi öğretmen ödüllerini İngilizceyi çok iyi öğrettiğim için alıyorum.

             Benim de başarımın bir sırrı var:

             Gece gündüz demeden çok çalışmak ve her sene mutlaka bir üniversite veya Kolej bitirmek,  aklımızı ve de duygularımızı doğru yönde kullanmak bizleri başarılı kılar ama benim en belirgin özelliğim vicdanıma sürekli başvurmamdan kaynaklanıyor.

            Evet gönül rahatlığıyla söylüyorum ki çok yufka yürekliyim ve de merhametimden asla ödün vermiyorum. Bu ilk başta kişiyi aciz kılarmış gibi görünse de benim hayatımda başarılarımda en büyük rolü oynadı.

          İnsanları gerçekten başarılı kılan hırs değildir aslında. Gerçek insan sevgisinin sardığı işlerde bence insanlar başarıyı yakalayabilir.’

          Çalıştıktan sonra başarılamayacak bir iş yok.” Öğrencilerinin büyük bir kısmının seviye atladığını söyleyen Azize Asan, öğrencilerinin her türlü sorunları ile ilgilendiğini ve öğrencilerinin kendilerini sınıfta rahat hissetmelerine çok önem verdiğinin altını çiziyor.
          CONEL’in başarı ödülünü geçen sene de Azize Asan’ın ablası Melike Aslan almıştı.

            Enfield Koleji ile birleşen CONEL, son 7 yıldır en başarılı öğretmen, öğrencilere, sponsorlara ve işverenlere ödül veriyor.
              *
           Ağrı’lı Azize Aşan’a verilen ödüllerin dayanağı ise “çalışkan, yardımsever, arkadaş canlısı, öğrenmeyi sevdiren, neşeli, eğlendirici ders veren, isine ve de koleje bağlı, şakacı ve çok akıllı olarak tarif etmişler ve Azize her zaman imkânsızlıkları mümkün hale getirip, bir mil daha fazla kat etmeye çalışıyor ve de her zaman gerekenden çok fazlasını yapıyor” şeklinde ifade edilmiş.

            Azize Aşan, Muşlu bir anne ve Ağrılı bir babanın Adana’da doğan kızı. Ailesinin KKTC’ye taşınmasıyla 1 yaşında adaya giden Azize Aşan , ilk, orta ve lise öğrenimini burada yaptı. Lefke Gazi Lisesinde ortaokul ve liseyi okudu. Ardından Niğde Üniversitesi Tarih öğretmenliğini bitirdi. 12 yıl önce İngiltere’ye gelen Aşan, burada hukuk, İngilizce, liderlik ve menecerlik üzerine üniversite ve koleje gitti. Her sene İngilizce öğretmenliği üzerine kursa giden Azize Aşan, başarısını çok çalışmasına, her yıl bir okul bitirmesine borçlu olduğunu söylüyor. Ayrıca Kıbrıs’ta halen tarih öğretmenliği yapan ağabeyi Mehmet Aşan’a da öğretmenlik konusunda kendisine örnek olduğu için teşekkür ediyor.
            (Gazetelerden)
Azize Aşan 2. kez yılın öğretmeni

1 yorum:

  1. Bu haber harika bir sekilde derlenmis. Elinize saglik.

    YanıtlaSil